Uluslararası MEMTEK 2019 Sempozyumu gerçekleştirildi!

Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen “6th MEMTEK Internatioal Symposium on Membrane Technologies and Applications – 6. MEMTEK Uluslararası Membran Teknolojileri ve Uygulamaları Sempozyumu” İstanbul Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Dincer Topacık Ulusal Membran Teknolojileri Uyg-Ar Merkezi (MEM-TEK) tarafından 18-20 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi.


Fotoğraf: Açılış oturumu sonrası tüm katılımcılar

Sempozyumun açılış oturumuna, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Cumali KINACI, Cumhurbaşkanlığı Yerel Politikalar Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Lütfi AKCA, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet KARACA, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER ve Orman ve Su İşleri Önceki Dönem Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU katılarak, ülkemizde ve Dünya’da su kaynaklarının önemini, iklim değişikliğinin su kaynakları üzerine olan baskısını ve membran teknolojilerinin su ve atıksu yönetimindeki önemini vurgulayan açılış konuşmaları ile sempozyumu başlattılar.

Sempozyuma 5 kıta 24 ülkeden 334 dört kişi katıldı. Sempozyumun ilk 2 gününde, 3 paralel salonda toplam 16 bilimsel oturum; 87 sözlü sunum ve 35 poster sunuşu gerçekleştirildi. Oturumlar sunulacak çalışmaların konularına göre ayrılmış olup, ilgili konulardaki uzman Türk ve yabancı akademisyenler oturum başkanlıklarını üstlenmişlerdir. Sempozyumun 2. gününde gerçekleştirilen kapanış seremonisinde en başarılı öğrenci sözlü sunumları ve poster sunumları ödüllendirildi.

Sempozyumun 3. gününde, temelleri 2009 yılında atılan Prof. Dr. Dincer Topacık Ulusal Membran Teknolojileri Uyg-Ar Merkezinin (MEM-TEK) 10. yıl dönümünü İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi’nde kutladı. MEM-TEK 10. yıl özel etkinliği, MEM-TEK Merkez Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Orman ve Çevre Bakanlığı Önceki Dönem Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya’nın konuşmalarıyla başladı.

Fotoğraf: Prof. Dr. İsmail Koyuncu MEM-TEK 10. Yıl Özel Etkinliği ve Paneli açılış konuşmasını yapıyor.

Etkinlik kapsamında “Türkiye’de Membran Teknolojilerinin Yolculuğu: MEM-TEK’in Rolü” başlıklı panel gerçekleştirilerek membran teknolojileri konusundaki gelişmeler ele alındı. Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Keskinler’in yöneticiliğini üstlendiği panele, Cumhurbaşkanlığı Yerel Politikalar Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lütfi Akça, Singapur Ulusal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. How Yong Ng, Michigan Devlet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Volodymyr Tarabara, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Hasar, İTÜ NOVA Teknoloji Transfer Ofisi Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil ve ENTA Mühendislik’ten Yüksek Mühendis Uzi Sezer konuşmacı olarak katıldı. Panel sonrasında MEM-TEK merkezinde yer alan laboratuvarlar konuklara gezdirildi.

Fotoğraf: Panelden görüntüler

Fotoğraf: Panel ve MEM-TEK Laboratuvarları Gezisi’nden görüntüler

MEM-TEK’de düzenlenen 10. yıl özel etkinliğinden sonra, MEMTEK 2019 sempozyumuna katılanlar için İstanbul’da bulunan ve membran sistemlerinin kullanıldığı 2 tesise teknik gezi gerçekleştirildi. İlk ziyaret İSTAÇ A.Ş. ‘ye ait Kömürcüoda çöp sızıntı suyu arıtma tesisine yapıldı.

Fotoğraf: Kömürcüoda Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi teknik gezisi

MEMTEK 2019 Teknik gezisinin ikinci bölümünde ise İstanbul Ağva’da bulunan Türkiye’nin ilk yerli membranlarının kullanıldığı Membran Biyoreaktör (MBR) tesisi ziyaret edildi.

Fotoğraf: İSKİ Ağva İleri Biyolojik Evsel Atıksu Arıtma Tesisi (MBR)